Pomůcku je vhodné používat ve 2. pololetí 4. ročníku a v 5. ročníku.
Žáci proužek s nulami rozstřihnou na dvě části - pro tvorbu přirozených čísel a desetinných čísel, číslice rozstříhají jednotlivě.
Pomůcka (hra) vede
Příklady využití (úkoly):
a) Jmenujte jednotlivé řády postupně od základních jednotek a ukazujte je na nulách.
b) Moje číslo má 3 jednotky, 2 desítky, 5 tisíců. Přečti sestavené číslo. Na přečtení čísla je dobré vyvolat víc žáků. Kolik je v tomto čísle nul a na kterém řádu? Obměna: Na místo desítek polož pětku, na místo desetitisíců polož osmičku, ... Několik žáků číslo opět přečte. Sestavená čísla je vhodné zapsat na papír/do sešitu.
c) Vezměte si dvě číslice (např. 3 a 5) a sestavte číslo 30 500. Kontrolu provádějte dotazem na počet nul (Kolik nul je mezi 3 a 5, kolik za 5). Znova nechte žáky přečíst, rozložit v desítkové soustavě, zvětšit/zmenšít o 1, 10, 100, o čtyři stovky, o dva desetitisíce .... Se stejnými číslicemi opakujeme úkoly sestavte číslo 50 300, 53 000, 503 000, ..., sestavte nejmenší čtyřciferné číslo, největší pěticiferné číslo, ....
d) Skládejte víceciferná čísla, která někdo nadiktuje (např. 43 070). Žáci dál s číslem pracují - číslo přečtou, určují jednotlivé řády (i na přeskáčku - kolik má toto číslo stovek, desítek, tisíců, jednotek, desetitísíců, čeho má 3, čeho 7, čeho 0, ...?
Pozn.: Každý žák pracuje se svou pomůckou, učitel má dobrý přehled o práci žáků a snadno je zkontroluje, upozorní na chybu. Žáci potřebují mít pocit, že je učitel vidí všechny.