Nová škola - DUHA s.r.o.
Edice Čtení s porozuměním
0 Kč
0

Metodické rady - Český jazyk

Učíme se písmena - metodické pokyny k pracovnímu sešitu

03.10.2016

Pracovní sešit doplňuje Živou abecedu a Slabikář s kocourem Samem. Může však sloužit i jako samostatná pomůcka při vyvozování písmen v 1. ročníku. Obsahuje 29 písmen české abecedy s výjimkou písmen Q, W, X, se kterými se žáci seznamují až v 2. ročníku. Pořadí písmen je stejné, jak je žáci postupně poznávají v Živé abecedě a Slabikáři. Publikaci je možno využít jako pracovní sešit, nebo jednotlivé listy vystřihnout a použít jako volné karty. (Doporučujeme, aby karty vystřihovala dospělá osoba.)

Popis

Přední strana:

• Horní část – seznámení se všemi čtyřmi druhy daného písmena – velké a malé tiskací písmeno, velké a malé psací písmeno.

• Spodní část – nápovědné obrázky – slova vždy začínají danou hláskou (jedinou výjimku tvoří Y, kdy slovo tímto písmenem končí).

Zadní strana:

• Horní část – motivační říkanka, která je shodná s říkankou v Živé abecedě (Slabikáři).

• Spodní část – obrázek k říkance.

Náměty pro práci

Přední strana, horní část: vyvození všech čtyř druhů písmen – pojmenuj, ukaž, zakroužkuj dle pokynu; přilož nad tiskací stejné; přilož pod psací tiskací; napiš psací na tabulku (papír); ukaž a pojmenuj písmeno.

Přední strana, spodní část: pojmenuj obrázky; slovo vytleskej, urči počet slabik – přilož kolečka (fazole) podle počtu slabik a řekni počet; urči slovo, které má nejvíc (nejmíň) slabik; urči počáteční hlásku; přilož počáteční písmeno; urči poslední hlásku; je v některém slově hláska a, e?…; ukazuj a říkej, co je vlevo nahoře/vpravo nahoře/ vlevo dole/vpravo dole; přikryj obrázek vlevo (vpravo) nahoře (dole) – co je přikryté?; přikryj jeden (dva, tři) obrázky, co je vedle/nad/pod, na prvním (druhém) řádku, v prvním (druhém) sloupečku?; tvoř se slovy věty; hra: Žáci zpaměti odpovídají ano/ ne – Je tam myška (míč)? atd.; Co je vlevo nahoře (vpravo nahoře, vlevo dole, vpravo dole); je vedle motýla (nad, pod motýlem) myška?; vyjmenuj obrázky zpaměti; obrázky si můžeš vybarvit.

Zadní strana, horní část: nauč se říkanku; vytleskej říkanku do rytmu; vyhledej a zakroužkuj všechna daná písmena; po řádcích ukazuj a spočítej slova na řádku; ano/ ne: je v prvním (druhém)… slově dané písmeno?, je jedno, nebo více? (pokud více, tak kolik?); spočítej daná písmena na řádku a za řádek přilož stejný počet koleček/ fazolí/číslici/napiš tečky/číslo, spočítej daná písmena na všech řádcích (pokud umíš); postupně ukazuj (označ) i další známá písmena (slabiky, slova), která umíš přečíst.

Zadní strana, spodní část: povídej o obrázku, odpověz – otázky ke konkrétní říkance, např. M – Kdo kreslí myšku? Kde je myška?, A – Jak se jmenuje holčička? Kde stojí děti? Jak se zdraví?; obrázek si můžeš vybarvit.

Figurka kocoura Sama k vystřižení na zadní straně obálky – možnosti slepení:

• stojící na podstavci – vystřihni, podstavce ohni směrem dovnitř a figurku slep;

• na špejli – vystřihni, podstavce odstřihni, vlož mezi přední a zadní část špejli a figurku slep;

• samostatně pouze obrázek – vystřihni, odstřihni podstavce a figurku slep.

Využití – např. procvičování beze slov – zvedání odpovědí na otázky ano/ne; při povídání – Kdo má doma zvířátko? (Hraje na…?, Komu se dnes povedlo/nepovedlo…?); přikládání (zakrývání) dle zadání; dramatizace – mluví za mě Sam; partner – já povídám Samovi. Vyučující může využít figurku jako upozornění „potřebuji vaši pozornost“.

Celý článek ve formátu pdf si můžete stáhnout zde.


Sdílet článek na FB

facebook

| Hlavní stránka | Novinky | Akční nabídky | O nás | Jak nakupovat | Kontakty
Ověřit CSS!